Zamek Joannitów został zbudowany na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Budowę zamku rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku, w miejscu gdzie wcześniej ustawiono już podwyższenia. Szybko został wzniesiony wysoki czworoboczny budynek o wysokości 12 metrów, następnie wybudowane zostały mury dookoła zamku ze strzelnicami. Na początku XVI w. na rozkaz obecnego komandora Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24 metrową wieżę. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną.
Obecnie budynek składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł które tworzą renesansowy dziedziniec. Współcześnie został zadaszony. Można uznać, iż zamkowy dziedziniec jest obecnie sercem Zamku a porośnięty kaskadą winobluszcz dodaje mu baśniowego uroku. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Jest ona też dobrym miejscem obserwacyjnym, dostępnym dla gości przez cały rok. Koszt wejścia na wieżę 5,00 zł/osoba. W zamku znajduje się obecnie hotel i restauracja. W zamku znajduje się komnata komtura, katownia oraz sala rycerska.
Łagów nazywany jest perłą turystyczną Ziemi Lubuskiej. Turysta znajdzie tu:
- cudowny klimat i wspaniałą przyrodę (Łagowski Park Krajobrazowy z 3-ma Rezerwatami Przyrody) bukowe lasy zasobne w grzyby i jagody, bogate w
zwierzynę leśną łowną i chronioną i rzadkie okazy roślinności,
- piękno i klimat zabytkowej architektury,
- wypoczynek nad i na wodzie (kajaki, łodzie, rowery wodne), spacery i wycieczki piesze, rowerowe oraz autobusowe, przejażdżki konne po Łagowie i okolicy, wędkowanie na jeziorach bogatych w ryby (karp, sum, lin, szczupak, płoć, leszcz, węgorz, sielawa).
Łagów charakteryzuje się interesującym układem urbanistycznym miniaturowego miasteczka na podzamczu imponującego joannickiego zamku, zamkniętego murem obronnym i dwiema bramami.
Więcej informacji: https://zamek-lagow.com/o-zamku/
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego