Rzeczpospolita Ptasia

Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody, fotografików, a zwłaszcza birdwatcherów.  Rozlewiska w okolicach Słońska, chronione jako park narodowy i obszar Natura 2000, to jeden z najważniejszych w Europie terenów podmokłych, przyciągający setki tysięcy ptaków podczas ich wędrówek. Przez bezkresne łąki z pasącymi się stadami krów i koni prowadzą szlaki piesze i rowerowe. Niezwykle ciekawa jest też historia tych okolic związana w zakonem joannitów i Nową Ameryką.  

Weekend w Rzeczpospolitej Ptasiej
 
Rzeczpospolita Ptasia to nie tylko niezwykle atrakcyjny obszar rozlewisk w Ujściu Warty, ale przede wszystkim klub miłośników ptaków zrzeszający już ponad 3400 posiadaczy oryginalnych paszportów wydawanych w Słońsku. 
Na terenie Rzeczpospolitej Ptasiej jest 6 znakowanych tras o łącznej długości 72 km. 
Oznakowane „ptasie” szlaki piesze prowadzą przez malownicze i czasem dość odludne okolice Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Otwarte przestrzenie łąk i pastwisk, poprzecinanych kanałami i starorzeczami, pasące się stada krów i koni oraz niewielkie kępy zadrzewień, będące często jedynymi śladami po starych osadach, to typowe elementy krajobrazu doliny dolnej Warty. Każdy szlak nosi nazwę gatunku ptaka, którego można spotkać wędrując daną trasą. Szlaki Gęgawy, Derkacza, Kani i Dudka oznakowane jako piesze, dostępne są również dla rowerzystów, choć wiodą po drogach gruntowych. Szlak Dzięcioła to ścieżka przyrodniczo-edukacyjna prowadząca przez leśne rezerwaty przyrody, Szlak Zimorodka jest trasą kajakową po Postomi i starorzeczach Warty. 
Dodatkową atrakcją dla miłośników geocachingu są umieszczone przy szlakach skrytki. 
Turysta ma do dyspozycji noclegi i wyżywienie w kwaterach agroturystycznych, hotelach i restauracjach. Może również skorzystać z informacji turystycznej prowadzonej przez Biuro Turystyki Przyrodniczej Dudek w Słońsku, w którym można nabyć mapy, przewodniki, uzyskać informacje o atrakcjach w Słońsku i regionie, które pozwolą samodzielnie zaplanować pobyt.
W czasie pobytu można wybrać się na: 
- wycieczkę połączoną z obserwacją ptaków w Parku Narodowym "Ujście Warty", pieszo, lub na wypożyczonym w gospodarstwie agroturystycznym rowerze.
- spływ kajakowy po starorzeczach Warty i Postomi,
- Rajd Rowerowy "Śladami Teodora Fontane" -13 września 2020,
- wycieczkę rowerową po Nowej Ameryce
- zwiedzić Wystawę Pamiątek Regionalnych i Muzeum Martyrologii w Słońsku
Warto też odwiedzić jedno z dwóch Biuro Paszportowych i zostać obywatelem Rzeczpospolitej Ptasiej. 
 
 
Szlaki turystyczne w Rzeczpospolitej Ptasiej
 
https://www.tps-unitisviribus.org.pl/szlaki-turystyczne
 
Rzeczpospolita Ptasia
 
https://www.tps-unitisviribus.org.pl/rzeczpospolita-ptasia
 
Wystawa Pamiątek Regionalnych
 
https://www.tps-unitisviribus.org.pl/wystawa-pamiatek
 
Organizator wycieczek i spływów – Biuro Turystyki Przyrodniczej DUDEK
 
https://www.hoopoe.com.pl/oferty

Lokalizacja: