Szlakiem zaczarowanych panien z Burgwall SZLAK NIEBIESKI
Trasa: Długie, przy Ośrodku Wypoczynkowym - wzdłuż j. Lipie i Słowa - wzgórze Burgwall (Grodzisko) - koniec jezioro Ogardzka Odnoga (miejsce w którym był most).
Rodzaj trasy: Krajobrazowa
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 2h (7 km)
Walory: Piękne widoki jeziora otoczonego lasem. Grodzisko o którym krążą ciekawe legendy.
Od plaży w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym w m. Długie wzdłuż brzegu jeziora Lipie, mijamy Hotel „Wodnik", dalej wzdłuż jeziora Lipie na półwysep oddzielający od południa jeziora Lipie i Słowa, pokonujemy wzgórze Burgwall, co oznacza grodzisko, pozostałość warownego grodu. Dalej drogą leśną przy jeziorze Słowa docieramy do rozwidlenia dróg. Odcinek 5,5 km. Od rozwidlenia mamy możliwość dotarcia do miejsca przy jeziorze Ogardzka Odnoga w którym był most. Tu droga się urywa (1,2 km). Natomiast idąc od rozwidlenia w prawo udajemy się oznakowanym średniowiecznym leśnym duktem do drogi krajowej 22.
Całość trasy 9 km.
Po przekroczeniu drogi wracamy na leśne, malownicze trasy wzdłuż jezior: Kokienko, Kokno i wracamy do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Długiem.
Odcinek 3,5 km.
Długie-Wodnik
Znajduje się w nim ośrodek wypoczynkowy Wodnik posiadający strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, a także camping, pole namiotowe, zjeżdżalnia, punkty małej gastronomii i plac zabaw dla dzieci. Jest tutaj przystań jachtowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów.
Grodzisko
Na półwyspie oddzielającym jeziora Lipie i Słowa, na wzgórzu, które do 1945 r. nazwano Burgwall istniało grodzisko. Potwierdzili to archeolodzy. Na przełomie XIII i XIV wieku istniał tam już zameczek rycerski. Według miejscowych legend w miejscu, gdzie odkryto grodzisko stał zamek rycerza rozbójnika, napadającego na kupców.
Szlak Huberta SZLAK NIEBIESKI
Trasa: Wokół rezerwatu przyrody „Mszar przyigiełkowy" im. Huberta Jurczyszyna.
Rodzaj trasy: Przyrodnicza
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 1,5 h (4,5 km)
Walory: Rezerwat przyrody obfitujący w rzadką roślinność bagienną.
Szlak rozpoczyna się przy Ośrodku Kolonijnym Sportowo – Wychowawczym w Długiem skąd udajemy się w kierunku Starego Kurowa. Za obiektami sportowymi Ośrodka Kolonijnego skręcamy w prawo kierując się na teren rezerwatu. Trasa wiedzie wokół 7,75 ha obszaru, na którym znajduje się zbiorowisko roślinności bagiennej i torfowiskowej, w szczególności mszaru przygiełkowego oraz mszaru wysokotorfowiskowego. Po pokonaniu trasy wracamy oznakowanym szlakiem do miejscowości Długie.
Rezerwat
Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności bagiennej i torfowiskowej, szczególnie mszaru przygiełkowego z charakterystycznymi gatunkami zespołu - przygiełki białej i lokalnie, bardzo rzadkiej w Polsce przygiełki brunatnej oraz mszaru wysokotorfowiskowego. .
Hubert Jurczyszyn
Urodził się 1952 roku, z wykształcenia mgr inż. leśnik, był Nadleśniczym Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie. Jego uporczywa działania doprowadziły do formalnego utworzenia rezerwatu przyrody „Mszar Przygiełkowy - Długie". Jego zasługi dla tutejszych lasów zainspirowały środowisko leśników do nadania temu rezerwatowi jego imienia.
Pętla kniaziówny z Dankowskiego jeziora SZLAK ZIELONY
Trasa: Trasa po Dankowie
Rodzaj trasy: Historyczna
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 1h (4 km)
Walory: Danków to miejscowość o bardzo ciekawej historii, której pozostałości można wciąż dopatrzeć się podczas jej zwiedzania.
Drogą wojewódzką nr 156 ze Strzelec Krajeńskich do Barlinka, przed Dankowem skręcić w prawo w leśną drogę. Po 200 metrach po prawej stronie drogi ruiny mauzoleum rodziny von Brand, ukryte w nasypie ziemnym. Mauzoleum grobowe wzniesiono w stylu neogotyckim w latach 50. XIX wieku. We wnętrzu, pomieszczenie z dwupoziomowymi niszami. Na elemencie konstrukcyjnym mauzoleum umieszczona data „1859". Po zwiedzeniu ruin mauzoleum udajemy się nad jezioro Dankowskie (Wielgie), przy którym znajduje się pole biwakowe z obszernymi, zadaszonymi stołami i ławami, tablicami opisowymi, miejscem na ognisko i drewnianym pomostem.
Tuż za polem biwakowym ma swój początek ścieżka edukacyjno-kondycyjna, która biegnie wokół naturalnie uformowanego przez lodowiec pagórka w otoczeniu 170- letniego drzewostanu sosnowego. Atrakcją ścieżki są elementy do ćwiczeń sprawnościowych oraz kładka prowadząca na „wyspę skarbów". Ścieżką dochodzimy do pola namiotowego, mijamy pomost i łukiem w prawo wchodzimy na ścieżkę, która wiedzie wzdłuż jeziora Dankowskiego. W połowie ścieżki po lewej stronie znajduje się obiekt „Leśne Centrum Ekologiczne", w którym dla grup zorganizowanych prowadzone są zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo-leśnej. Na terenie obiektu plac zabaw dla dzieci i obelisk upamiętniający Huberta Jurczyszyna pierwszego nadleśniczego Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie. Właścicielem obiektu jest Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie. Skręcamy w lewo i dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 156. Wzdłuż drogi i docieramy do Dankowa, dawnego książęcego miasta brandenburskiej Nowej Marchii, dziś wieś. Po prawej stronie wyniesienie, sztucznie nasypane w okresie późnego średniowiecza, pełniło rolę gródka strażniczego. Idąc dalej ukazuje się neogotycki kościół z XIX w. w sąsiedztwie zespołu folwarcznego i parku krajobrazowego (teren prywatny), który jest jednym z ciekawszych ogrodów XIX-wiecznych w województwie lubuskim. Wzdłuż muru okalającego teren założenia folwarcznego dochodzimy do bramy wschodniej, zlokalizowanej przy budynku stodoły, stanowiła ona rodzaj reprezentacyjnego wjazdu na teren dziedzińca gospodarczego. Skręcając w prawo, mijamy stajnię z gołębnikiem i budynek dawnej oranżerii, zataczamy łuk w lewo, dochodzimy do pomnika przyrody-dęb szypułkowy o obwodzie ok. 580 cm. Wracamy tą samą drogą, za bramą wschodnią skręcamy w prawo, po lewej stronie ulicy wiejskiej budynek dawnej szkoły, obecnie świetlica. Na budynku znajduje się szczegółowy plan Dankowa z opisami. Po prawej stronie drogi stodoła z czerwonej cegły, stanowi rzadki przykład gospodarczego budynku folwarcznego. Drogą brukową dochodzimy do fragmentów wałów obronnych, średniowiecznych fortyfikacji miejskich Dankowa. Tu szlak „Pętla kniaziówny z Dankowskiego jeziora" kończy się.
Danków i okolice
Wieś leży nad dwoma jeziorami: Jeziorem Dankowskim (Wielgie) oraz Jeziorem Kinołęka. Pierwsza historyczna wzmianka o Dankowie pochodzi z 1300 roku. Danków posiadał fortyfikacje, jednak jego największą wartością obronną było położenie - wieś zbudowano na półwyspie wrzynającym się w jezioro, które okalało Danków z trzech stron.
Pałac w Dankowie
Była to budowla murowana, podpiwniczona, dwukondygnacyjna z reprezentacyjnymi wejściami zdobionymi przedstawieniami heraldycznymi. W pałacu znajdowała się znaczna biblioteka i galeria malarstwa dawnych mistrzów holenderskich. Pałac w latach 1860-1933 był w stanie nienaruszonym, na początku XX w. został zelektryfikowany.
Szlak starego kapitana SZLAK ZIELONY
Trasa: Danków - wokół jeziora Kinołęka- Danków.
Rodzaj trasy: Krajobrazowo-historyczna
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 3,5h (13 km)
Walory: Ciekawa historia miejscowości Danków a także walory krajobrazowe okolic jeziora Kinołęka.
Początek szlaku przy rozwidleniu dróg w kierunku Moczydła. Drogą asfaltową udajemy się poza miejscowość Danków. Po 700 metach skręcamy w prawo w wiekową drogę brukową wiodącą przy jeziorze Kinołęka. Pokonując kolejny 1200 metrowy odcinek skręcamy w prawo w leśną drogę docieramy do tajemniczego kręgu kamieni. Znajduje się tu miejsce odpoczynku z ławami i stołami, jest to 2,6 km szlaku. Dalej skręcamy w prawo kierując się do miejscowości Danków. Dochodząc do drogi wojewódzkiej nr 156 po prawej stronie znajduje się dawny gródek strażniczy, który warto oglądnąć (na 3,4 km). Wcześniej musimy pokonać mostek drewniany i schody. Po zwiedzeniu gródka wracamy na szlak. Po kolejnych 700 metrach trasa kończy swój bieg w historycznym Dankowie.
Dankowskie skarby SZLAK ZIELONY
Trasa: Danków - wokół jeziora Kinołęka -dukty leśne - Danków.
Rodzaj trasy: Krajobrazowo-historyczna
Stopień trudności: średnio trudna
Czas przejścia: 5h (17km)
Walory: Ciekawa historia miejscowości Danków a także pałacu i ich ostatnich właścicieli. Walory krajobrazowe okolic jeziora Kinołęka.
Początek szlaku przy rozwidleniu dróg w kierunku Moczydła. Drogą asfaltową udajemy się poza miejscowość Danków. Drogą asfaltową przemieszczamy się pokonując 1,9 km. Następnie skręcamy w prawo przemierzając malownicze drogi leśne Puszczy Gorzowskiej. Po przejściu 3,1 km skręcamy w prawo kierując się w stronę jeziora Kinołęka. Pokonując kolejny 1100 metrowy odcinek docieramy do tajemniczego kręgu kamieni. Przy 4,2 km. znajduje się miejsce odpoczynku z ławami i stołami. Dalej skręcamy w prawo kierując się do miejscowości Danków. Dochodząc do drogi wojewódzkiej nr 156 po prawej stronie znajduje się dawny gródek strażniczy, który warto oglądnąć (na 5,1 km). Wcześniej musimy pokonać mostek drewniany i schody. Po zwiedzeniu gródka wracamy na szlak. Po kolejnych 700 metrach trasa kończy swój bieg w historycznym Dankowie.
Park Pałacowy
Park pałacowy w Dankowie jest jednym z ciekawszych parków XIX -wiecznych w województwie lubuskim. Mimo zaniedbań jest obiektem dobrze zachowanym o czytelnej pierwotnej kompozycji. Projektant założenia parkowego pochodzący zapewne z kręgów berlińskich, nawiązał do idei ogrodów przełomu XVIII i XIX wieku oraz do projektów wybitnego architekta krajobrazu jakim był Peter Joseph Lenne.
Jezioro Wielgie
Jezioro Wielgie (Dankowskie) ma powierzchnię zwierciadła wody 81,9 ha i głębokość maksymalną 7,7 m. Nad jeziorem rozciąga się park krajobrazowy o powierzchni ok. 15 ha, w którym znajdziemy wiele gatunków drzew, m.in. liczący ok. 500 lat dąb szypułkowy o wysokości 25 m i 7-metrowej objętości pnia.
Szlak klasztorny SZLAK ŻÓŁTY
Trasa: Parkingu przy ul. Strzeleckiej (Strzelce Krajeńskie) - wzdłuż j. Górnego - wokół j. Dolnego - Brama Młyńska.
Rodzaj trasy: Historyczna
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 2h (5,5km)
Walory: Unikany układ średniowiecznego miasta, otoczonego nieomal pełnymi murami obronnymi, licznymi półbasztami i dwiema bramami, w pełni zasługujący na miano Lubuskiego Carassone.
Szlak rozpoczyna się na parkingu przy ul. Strzeleckiej skąd kierujemy się wzdłuż j. Górnego. Mijając tereny rekreacyjne idziemy wyznaczonym ciągiem pieszym docieramy do znajdujących się po naszej lewej stronie stawów hodowlanych. Następnie skręcamy w prawo- ciągle maszerując wzdłuż brzegów j. Górnego dochodzimy do wyznaczonego miejsca odpoczynku wyposażonego w zadaszenie, stoły i ławki. Spacerując dalej brzegiem jeziora docieramy do mostu na j. Górnym. Zmęczeni piechurzy mogą wrócić do początku wędrówki natomiast trasa prowadzi dalej do drogi krajowej 22. W tym miejscu także możliwy jest powrót do początku naszej trasy. Na wysokości Strzeleckiego Ośrodka Kultury przechodzimy na jej drugą stronę, kierując się w prawo na ul. Lipową. Drogą zgodnie z oznakowaniem obchodzimy j. Dolne i docieramy do końca szlaku zlokalizowanego przy zabytkowym Spichlerzu i Bramie Młyńskiej.
Mury Obronne
Miasto zostało otoczone pierścieniem kamiennych murów obronnych. Mury uzupełniono podwójnymi obwałowaniami oraz fosą wypełnioną wodami jeziora Górnego i Dolnego. Mury wymurowano na wysokość 8-9 metrów i szerokość do 160 cm. Dzięki nim Strzelce Krajeńskie zasługują na miano lubuskiego Carcasonne.
Brama Młyńska
Brama Młyńska została wybudowana w pierwszej połowie XV wieku być może w miejscu wcześniejszej. Strzegła traktu na grobli usypanej między dwoma jeziorami miejskimi. Po stronie wschodniej wieża bramna była zabezpieczona dodatkowo tzw. szyją z barbakanem (tzw. rondlem), które rozebrano w 1736 roku.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego