CZAS NA LUBUSKIE --HISTORYCZNE DREZDENKO NA LATO

Polski

Warto udać się na północno-wschodni rejon województwa lubuskiego - do Drezdenka.

Na północ od Noteci Puszcza Drawska oferuje piękne jezioro Łubowo, którego głębokość waha się od 4 do 15 metrów, ma rozbudowaną linię brzegową z zatoczkami i cyplami, dno przeważnie piaszczyste i sporą przejrzystość wody. Wszystko przyczynia się do tego, że jest popularnym miejscem wypoczynku. Akwen położony jest w głębokiej kotlinie i zaliczany do najczystszych w regionie. W okolicy odwiedzić można pozostałości poniemieckich fortyfikacji z okresu II wojny światowej.

Zażywając tu letnich kąpieli na jednej z dwóch strzeżonych plaż – Zagórze oraz Lubiewo (mające 40 i 50 m szerokości) - warto zwiedzić urokliwe miejsca w oddalonym o 7 km mieście.

Jedną z atrakcji są tereny dawnej twierdzy. Stojąc na Placu Wolności jesteśmy w samym jej centrum. Twierdza została wzniesiona na wschód od miasta, z którym łączyła ją droga i brama wałowa w zachodniej kurtynie. Przez rzekę prowadził drewniany most łączący budowlę z drogami na Śląsk i Wielkopolskę. Jedno przęsło mostu było zwodzone. Fortyfikacja została wybudowana na planie pięcioboku z bastionami w każdym z narożników. Otaczała ją fosa z wodą z pobliskiej Noteci. Wewnątrz twierdzy wzniesiono budynki mające zapewnić samowystarczalność na wypadek dłuższego oblężenia. W ich skład wchodziły koszary, magazyny, spichlerze, wartownie oraz mieszkanie wachmistrza. W północnej kurtynie znajdowała się zbrojownia natomiast na osi bramy wjazdowej postawiono dom wolnostojący ze studnią. Do dziś zachował się spichlerz, w którym mieści się Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej.

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – Dawna prochownia.

Późnobarokowy Pałac J.G. Treppmachera

Stare miasto

więcej na www.drezdenko.pl

 

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego