Bytnica aktywnie

Polski

Bytnica – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim. 

Szlak pieszo - rowerowy

W wschodniej części gminy, wśród lasów ukryta jest niezwykle malownicza wieś Gryżyna. Gospodarstwo agroturystyczne Ranczo Gryżyna prowadzi naukę jazdy konnej, organizuje wycieczki i rajdy konne. Najciekawsza trasa rowerowo - piesza prowadzi z Gryżyny początkowo szlakiem pieszym przez park krajobrazowy do Grabina, z zabytkowym szachulcowym kościołem i niemniej ciekawym XVIII – wiecznym pałacem. Zabudowania dworu otacza rozległy park, a u podnóża wysokiej skarpy biją źródła, tworzące strumyki i wpadające do rzeki Gryżynka, na której znajduje się wiele żeremi bobrowych. Dalej można udać się śródleśną drogą asfaltową w kierunku Bytnicy. Będąc w Bytnicy warto  zajrzeć na uroczysko jeziora Głębokie. Na jednej z wysp gniazduje dość liczna kolonia kormoranów. Kolejna trasa biegnie w otulinie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego z Gryżyny w kierunku wsi Kosobudz gdzie można jechać aleją dębów wpisaną do Rejestru Zabytków Przyrody. Dalsza część szlaku jest oznakowana. Po drodze ładne widoki na rzekę Pliszkę meandrującą wśród wysokich zboczy porosłych ogromnymi bukami, świerkami i olszami. Nieco za wsią Kosobudki w dolinie rzeki znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Przy moście na rzece można obrać kierunek dalszej wędrówki do wsi Dobrosułów, gdzie znajduje się neogotycki kościół z XIX w.. Drogę z Dobrosułowia  do Gryżyny można pokonać dwoma trasami mając do wyboru drogę leśną 10 km lub drogę o nawierzchni asfaltowej przez Budachów, Drzewice i Bytnicę – 20 km, podziwiając  po drodze piękną panoramę na rozległe przestrzenie pól i lasów. W Budachowie  warto obejrzeć barokowy kościół z XVIII w.,  oraz zabytkowy park z końca XVIII w.
 
Niebieski szlak:  Struga (droga leśna) – Grabin (droga powiatowa)- Szklarka Radnicka – długość około 20 km.
Czarny szlak:  Szlak Niesulice (P)– Gryżyna (droga leśna) – Grabin (droga powiatowa) – Szklarka Radnicka - długość około 22 km.

Jezioro Gryżyńskie

Nad jeziorem Gryżyńskim znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy malowniczo wkomponowany w Gryżyński Park Krajobrazowy, z dużą piaszczystą plażą, otoczony rezerwatami przyrody. Na terenie ośrodka jest strzeżone kąpielisko, ogrodzone 100-metrowym pomostem, wypożyczalnia sprzętu wodnego, rekreacyjna ścieżka zdrowia.

Imprezy kulturalne

Budachowski   Festyn Ruskiego Pieroga Budachów
Festiwal   Kultury Łowieckiej Bytnica
Festyn Święta Pieczonego Ziemniaka oraz  Otwarte i Samorządowe Mistrzostwa   Powiatu Krośnieńskiego w Grzybobraniu Dobrosułów

Urząd Gminy 
Bytnica 52
66-630 Bytnica

Tel.: +48 68 391 57 96
E-mail:  sekretariat@bytnica.pl
www.bytnica.pl

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego