ŻAGAŃ NA WEEKEND
Żagań położony jest w zachodniej części Polski, w pobliżu granicy z Niemcami, na południowym krańcu województwa lubuskiego. Bogata historia miasta, ciekawa architektura oraz malownicze położenie nad brzegiem Bobru wśród zieleni lubuskich lasów sprawiają, że Żagań jest idealnym miejscem na aktywne spędzenie wolnego weekendu.
Bez wątpienia najważniejszym punktem na mapie miasta jest Pałac Książęcy, w którego murach w przeszłości rezydowało wiele znamienitych rodów – począwszy od Lobkoviców, przez Bironów, aż po Talleyrandów. Obecnie monumentalny pałac oraz okalający go park krajobrazowy z licznymi fontannami dostępne są dla każdego – to właśnie tutaj warto rozpocząć swą wędrówkę po najciekawszych zakątkach Żagania.
Wspominając o najistotniejszych atrakcjach turystycznych nie sposób pominąć dwóch zabytkowych zespołów nieodłącznie związanych z historią miasta. Pierwszym z nich jest Poaugustiański Zespół Klasztorny wraz z okazałą biblioteką augustiańską. Obiekt ten posiada status Pomnika Historii. Drugim jest położony przy ulicy Żelaznej Zespół Szpitalny św. Doroty, na który składają się m.in. budynek główny dawnego szpitala wraz z kaplicą św. Doroty, Kościół pw. Świętego Krzyża i kaplica loretańska. Stanowi on swoistą wizytówkę dziedzictwa, które pozostawiła po sobie księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord. Miłośników pięknych widoków zachęcamy do odwiedzenia wieży dawnego kościoła ewangelickiego. Pełni ona aktualnie funkcję wieży widokowej i można z niej podziwiać panoramę miasta.
Oddalając się od centrum miasta można natknąć się na pozostałości po obozach jenieckich z czasów I i II wojny światowej. Na obrzeżach Żagania funkcjonowały Stalag VIIIC oraz Stalag Luft 3, znany między innymi za sprawą Wielkiej Ucieczki lotników alianckich, która stała się kanwą do realizacji filmu „The Great Escape” ze Stevem McQueenem w roli głównej. Współcześnie na rozległych terenach poobozowych znajduje się Muzeum Obozów Jenieckich z licznymi ekspozycjami, w tym repliką baraku obozowego i wieżami wartowniczymi.
Żagań jest bez wątpienia miastem wpisującym się w trend turystyki filmowej (tzw. set jetting) – to właśnie tutaj kręcone były kultowe sceny z pierwszej serii „Czterech pancernych i psa” Konrada Nałęckiego czy sceny walk w “Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna. Wydarzenia mające miejsce w Żaganiu były również inspiracją dla filmu „The Wooden Horse”.
Zachęcamy do odwiedzenia miasta pełnego niespodzianek oraz turystycznych atrakcji, w którym część swojego życia spędziły niezwykłe postacie, takie jak wybitny astronom Jan Kepler, postępowa księżna Dorota de Talleyrand-Périgord czy znana cygańska poetka Papusza (Bronisława Wajs).
Urząd Miasta Żagań
Plac Słowiański 17
68-100 Żagań
https://urzadmiasta.zagan.pl/
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego