Wieczór autorski z Siegfriedem Neubauerem

Zapraszamy na spotkanie z autorem wywiadów Siegfriedem Neubauerem oraz z tłumaczem Marcinem Wichrowskim. Będzie ono miało miejsce w walentynkowy piątek, 14 lutego o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie przy ul. Dworcowej 7. Po spotkaniu będzie można nabyć publikację w cenie 60 zł (256 stron formatu A4). Cena wynika z niskiego nakładu oraz kosztów przekładu. Serdecznie zapraszamy obecnych i byłych mieszkańców Kostrzyna, a także wszystkich, których interesuje historia naszego miasta.

Siegfried Neubauer urodził się w 1937 r. w Berlinie, ale to w Kostrzynie spędził pierwsze lata swojego dzieciństwa. W 1945 roku musiał opuścić miasto z rodziną i przenieść się w głąb Niemiec. Po wielu latach, po przypadkowym spotkaniu z dawną mieszkanka Kostrzyna panią Tschacher, postanowił tu wrócić. Dzięki temu spotkaniu powstał pomysł odszukania innych mieszkańców dawnego Küstrina i spisania ich wspomnień.

Pierwszy tom ukazał się w 2004 r., od tamtego czasu wydanych zostało ich siedem. To właśnie ten pierwszy z serii "Rozmów z kostrzynianami" ("Gespräche mit Küstrinern") został przetłumaczony na język polski. Książka w formie wywiadów-wspomnień jest bardzo ważna pozycją dla badaczy historii Kostrzyna. To dzięki niej możemy poznać jeszcze lepiej dawne miasto, życie i zwyczaje jego ówczesnych mieszkańców. W publikacji znajduje się również wiele nieznanych do tej pory zdjęć – część z nich to nigdzie wcześniej niepublikowane pamiątki rodzinne.