Oferta turystyczno-edukacyjna Lasów Państwowych

OFERTA TURYSTYCZNO-EDUKACYJNA LASÓW PAŃSTWOWYCH W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO
Lubuskie lasy, zajmujące 50% powierzchni województwa, są rozpoznawalnym walorem naszego regionu. Żadne inne województwo w Polsce nie może pochwalić się tak dużą lesistością. W związku z tym, również leśnicy jako zarządzający tym dobrem, przygotowują od wielu lat infrastrukturę turystyczną i edukacyjną w najbardziej atrakcyjnych miejscach.  
Lasy w południowej części województwa zarządzane są przez 20 nadleśnictw, w granicach  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. 

Oferta turystyczna w lubuskich lasach jest na tyle szeroka, że coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno osoby chcące odbyć krótką wycieczkę, urządzić całodzienny piknik, jak i te zainteresowane kilkudniowym pobytem nad jeziorem. Na turystów czekają szlaki piesze, rowerowe, kajakowe, ścieżki konne oraz miejsca odpoczynku i pola biwakowe. Dla miłośników pięknych widoków leśnicy przygotowali wieże widokowe. Najwyższa, 41-metrowa wieża, o kształcie latarni morskiej, znajduje się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich koło Brodów, w Nadleśnictwie Lubsko. Z jej tarasu roztacza się przepiękna panorama okolicy, a nawet widać lasy naszych zachodnich sąsiadów. Innym, ciszącym się dużym zainteresowaniem turystów obiektem, jest drewniana wieża (29,5 m) znajdująca się na trasie ścieżki geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”, wybudowanej przez Nadleśnictwo Lipinki. Z wieży można podziwiać niezwykły krajobraz różnokolorowych jeziorek, położonych na terenie Światowego Geoparku UNESCO „Łuk Mużakowa”. Kolejna drewniana wieża widokowa o nazwie „Joanna” i wysokości 40 m, znajduje się w Nadleśnictwie Sława Śląska przy polanie rekreacyjnej „Świętobór” niedaleko Konotopu, a zabytkowa kamienna wieża widokowa z 1864 roku w Zielonym Lesie koło Żar (Nadleśnictwo Lipinki) po remoncie odzyskała dawny blask. Nieco niższe, drewniane wieże obserwacyjne znajdują się przy Nadleśnictwie Cybinka na ścieżce „Ptasi Raj” oraz w Zagórzu w Nadleśnictwie Świebodzin. Atrakcją turystyczną jest też drewniany pomost w rezerwacie „Pawski Ług” w pobliżu Łagowa, umożliwiający  wejście w głąb ciekawego torfowiska.

Do bezpiecznego uprawiania różnych sportów, np. jazdy rowerem, pływania kajakiem, jazdy konnej, biegów czy marszu z kijkami (nordic walking) zachęcają prowadzące przez tutejsze lasy ścieżki i szlaki turystyczne. Z myślą o coraz liczniejszej grupie rowerzystów rozwijana jest sieć szlaków rowerowych. Korzystają oni równie chętnie z nowych dróg pożarowych o dobrej nawierzchni szutrowej, które idealnie nadają się na dłuższe wyprawy. Ci, którzy jeżdżą konno, mają do dyspozycji 34 szlaki. Na niektórych z nich są specjalnie przygotowane miejsca odpoczynku, gdzie oprócz typowych wiat turystycznych są też zagrody dla koni. Na osoby zainteresowane poznawaniem tajemnic lasu czekają ścieżki edukacyjne, które prowadzą do najbardziej urokliwych leśnych ostępów i pozwalają poznać ciekawostki historyczne, przyrodnicze, a także specyfikę pracy w leśników.
Wypoczynek w lesie to przede wszystkim kontakt z dziką przyrodą. Dlatego dla turystów zmotoryzowanych przygotowano parkingi leśne i miejsca postoju pojazdów, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych miejscach.

Oferta turystyczna RDLP w Zielonej Górze
•    szlaki piesze – 1200 km
•    szlaki rowerowe – 750 km 
•    ścieżki konne – 400 km
•    ścieżki edukacyjne – 40 o długości 185 km 
•    wieże widokowe – 6
•    parkingi i miejsca postoju pojazdów - 50

LEŚNA EDUKACJA, CZYLI PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

Na terenie RDLP w Zielonej Górze regionalnym centrum leśnej edukacji jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich koło Brodów, działający w ramach Leśnego Kompleksu Przyrodniczego „Bory Lubuskie”, obejmującego teren Nadleśnictwa Lubsko. Rocznie odwiedza go blisko 14 tys. osób, głównie młodzież szkolna, ale liczba turystów indywidualnych co roku systematycznie wzrasta. 
Jednak leśna edukacja realizowana jest przez wszystkie zielonogórskie nadleśnictwa. Dzięki ich staraniom do tej pory powstało 40 ścieżek edukacyjnych (dydaktycznych, przyrodniczo-leśnych), a kilka nowych jest projektowanych. Ścieżki umożliwiają zrozumienie praw rządzących przyrodą oraz służą poznawaniu ciekawych gatunków roślin, grzybów i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzięki nim można również poznać pracę leśnika. Większość ścieżek posiada po kilka, czasami kilkanaście przystanków tematycznych z tablicami i ekspozycjami. Na trasach znajdują się miejsca odpoczynku, wiaty i punkty widokowe. 
Grupy zorganizowane mogą wędrować po ścieżce z przewodnikiem, którym jest leśnik doskonale znający okolicę. W takim przypadku należy wcześniej skontaktować się telefonicznie z nadleśnictwem, na którego terenie znajduje się ścieżka. 
Oprócz ścieżek dydaktycznych w kilku nadleśnictwach działają izby edukacyjne wyposażone m.in. w ciekawe ekspozycje przyrodnicze. Tu prowadzone są zajęcia z młodzieżą. Dobrym przykładem „leśnej pracowni” jest bogato wyposażona sala dydaktyczna w budynku Nadleśnictwa Cybinka, powstała w ramach projektu polsko-niemieckiego. W Nadleśnictwie Gubin, w miejscowości Dzikowo, powstała nowa, drewniana wiata edukacyjna o nazwie „Sosna Gubińska”. W Osiecznicy, w siedzibie Nadleśnictwa Krosno, znajduje się ciekawa ekspozycja kilkudziesięciu okazów zwierząt, a w Żaganiu przy budynku nadleśnictwa powstał Leśny Zespół Edukacyjny, na który składają się izba edukacyjna z ciekawymi eksponatami, ścieżka edukacyjna i mini ogród dendrologiczny. W Nadleśnictwie Zielona Góra edukacja przyrodniczo-leśna prowadzona jest w plenerze. Obok przestronnej wiaty ustawiono drewniane tablice dydaktyczne cieszące się dużym zainteresowaniem gości, a w pobliżu znajduje się miniarboretum, gdzie można poznać krajową dendroflorę. Nadleśnictwo Sława Śląska postawiło na nowoczesność i przy swojej siedzibie ustawiło 3 tablice interaktywne i 2 kioski multimedialne, stanowiące Edukacyjny Punkt Multimedialny „Z Naturą za pan brat”, wzbogacony kolekcją krajowych gatunków drzew i krzewów.

Więcej informacji o ofercie turystycznej Lasów Państwowych można znaleźć na dedykowanych stronach internetowych: www.czaswlas.pl oraz http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezki-edukacyjne 

Marek Maciantowicz
 

Lokalizacja: 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego