Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego - Największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego ma największy w Polsce zbiór portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych. W kompleksie muzealnym znajduje się ponadto: XIV w. zamek Kazimierza Wielkiego, park, dom bramny, XVIII w. budynek starostwa – obecnie Muzeum.
Istnieje możliwość częściowego zwiedzania kompleksu muzealnego przez indywidualne osoby niepełnosprawne. Wskazany wcześniejszy kontakt telefoniczny z Muzeum. 
Muzeum jest wyposażone w urządzenia audio odtwarzające informacje dla osób niewidomych i słabowidzących.
Po uprzednim zgłoszeniu jest możliwa pomoc indywidualnej osobie niepełnosprawnej.
 

Nie sposób nie wspomnieć również o największej w Polsce kolekcji portretów trumiennych znajdującej się w Muzeum w Międzyrzeczu. Kolekcja liczy w sumie 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych. Zwyczaj tworzenia portretów trumiennych wiąże się ściśle z dawną obyczajowością sarmacką. Zwyczaj ten dotyczył polskiej szlachty różnych wyznań (najczęściej jednak protestanckiej) zamieszkującej okolice. Portrety umieszczano na trumnie na wysokości głowy zmarłego, tablice zaś na wysokości nóg. Przed uroczystościami pogrzebowymi portrety usuwano z trumny i umieszczano w kościele. Te osobliwe portrety przygotowywane były przed oraz po śmierci przedstawicieli rodów szlacheckich.

Lokalizacja: 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego