MRU

Międzyrzecki Rejon Umocniony, to potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. Położony w łuku Odry i Warty, rozciągał się na przestrzeni prawie 100 km. Miał za zadanie bronić dostępu najkrótszą drogą do stolicy III Rzeszy.  Wybudowano kilkadziesiąt schronów bojowych, jazów fortecznych, kilkanaście mostów przesuwnych i obrotowych  wiele kanałów taktycznych, stworzono rozległe tereny zalewowe. Całość ujęto w trzy odcinki: Południowy, Centralny i Północny. Decyzją Hitlera ten gigantyczny projekt budowlany nigdy nie został doprowadzony do końca.
Na Odcinku  Centralnym, oprócz schronów bojowych, najważniejszym elementem  fortyfikacji był łączący je  system podziemnych tuneli  o łącznej długości przekraczającej 30 kilometrów, zaopatrzony w podziemne dworce i komory składowe. W roku 1945 umocnienia zostały zdobyte przez jednostki radzieckie a następnie wysadzone w powietrze i pozbawione elementów pancernych. 
Zniszczono wiele lecz nie wszystko....
W centralnej części ocalało kilka grup warownych oraz  bezcenny system podziemnych tuneli  w którym w roku 1980 utworzono największy w Europie rezerwat nietoperzy (rokrocznie hibernuje w nim ponad 30000 skrzydlatych ssaków).  W Grupie Warownej Scharnhorst w Pniewie, jednej z najlepiej zachowanych na całym MRU, 1 stycznia 2011 roku władze samorządowe Gminy Międzyrzecz powołały do życia Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Grupa składa się z trzech naziemnych schronów obojowych o numerach 716, 716a i 717, każdy z podziemnym zespołem koszarowo-magazynowym. Z myślą o zwiedzających w schronie 717 odtworzono wnętrza z elementami wyposażenia.  Jednak to co przyciąga turystów to system podziemny. 
Całoroczna trasa turystyczna obejmuje dwa warianty zwiedzania: trasa krótka – do 1,5 godz. oraz długa – do 2,5 godziny wędrówki. Na życzenie klientów przygotowano także trasę ekstremalną z czasem przebywania w podziemiach wynoszącym aż 8 godzin.  Oprowadzaniem zajmują się wykwalifikowani przewodnicy. Do dyspozycji turystów, oprócz otwartej wystawy sprzętu wojskowego, jest także wieża widokowa, stoisko z pamiątkami, bar i parking. 

Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy
Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe-Bogen)
Grupa Warowna Scharnhorst
Największe pomilitarne podziemia w Europie

 

W okolicy:

http://geopark.muzakowski.pl/

http://www.leknica.pl/leknica.pl/turystyka/informacje-praktyczne.html

https://www.park-muzakowski.pl/

https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezka-geoturystyczna

https://przygodaznysa.eu/

http://kajaki-leknica.pl/

http://www.ceramikapogranicza.eu/szlak-ceramiki.html
 

Lokalizacja: