Zapraszamy do zapoznania się z mapą lubuskich producentów – Nawigator Lubuski, wydaną przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Odkryjmy wspólnie lubuskie smaki i rękodzieło, powstające niedaleko Waszego miejsca zamieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki mapie znajdziecie miejsca z produktami, które zadowolą Wasze kubki smakowe, a oferowane rękodzieło spełni oczekiwania estetyczne.
W niniejszym artykule znajdą Państwo informacje o producentach, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy, w celu pojawienia się w publikacji.
Powiat świebodziński? To tam gdzie figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata?
Tak, dokładnie tam! Dziś jednak nasza wyprawa ma misję, aby sprawić, że powiat świebodziński będzie charakteryzował się również wspaniałym smakiem
i rękodziełem. Mamy nadzieję, że wzbudzimy nimi Waszą ciekawość! Pojawimy się
w miejscach charakterystycznych dla lubuskiego – w malowniczych winnicach
i pasiekach, odwiedzimy agroturystykę jedyną w swoim rodzaju, miejsce z wyrobami mięsnymi, po które ustawiają się kolejki oraz wyjątkowe rękodzielniczki. Każdy
z wymienionych dzisiaj producentów jest wyjątkowy i zapewniamy, że smak jego produktów i twórczość może być konkurencyjna z imponującą świebodzińską figurą.
Winnice, które zapierają dech w piersiach
Udajmy się wspólnie na winnice. Wyjątkowe, malownicze i będące wizytówką województwa lubuskiego. Jedną z nich jest Winnica Łukasz (Wityń 13, Świebodzin), funkcjonująca od 2009 roku. To miejsce wyjątkowe, stworzone w zgodzie z naturą. Oprócz degustacji win, będziecie mieli możliwość odbycia spaceru po winnicy, czy odwiedzenia mini zoo. Winnica znajduje się na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Zresztą miód też tutaj jest, ponieważ w Winnicy Łukasz znajduje się również pasieka. Kolejną winnicą wartą odwiedzenia jest Winnica pod Lubuskim Słońcem (Laski 35C, Lubrza). Tu czas płynie powoli i nieśpiesznie, podobnie, jak dojrzewające wino, którego istnieje możliwość skosztowania na miejscu.
Lubuskie wino i lubuski miód
Dwa lubuskie produkty regionalne. Nieodzowne, w końcu jest ich najwięcej ze wszystkich działalności z produktem regionalnym w województwie lubuskim. Zakupić możecie je na targowiskach miejskich i wysyłkowo. Niektóre z nich funkcjonują już od ponad 40 lat, jak w przypadku Pasieki Darnawa (Skąpe). Sprawdźcie również miód od Kwiaty w Słoiku (Zbąszynek) oraz Pasieka na Łące (Smardzewo, Szczaniec).
Tam dobrze zjem!
Jedzenie po które ustawiają się kolejki to oczywiście te na produktach najwyższej jakości. Po jedzenie od Pieczyste 2 (ul. Zacisze 7A, Świebodzin) za każdym razem ustawiają się kolejki. Zapewniamy, że warto spróbować serwowanych przez nich mięsnych buł, ponieważ są jedyne w swoim rodzaju! To miejsce cechujące się tradycją od 30 lat! Szukajcie ich na targach z produktami regionalnymi. Już zasmakowaliście się w ich wyrobach? Podpowiadamy, że producent oferuje dla swoich odbiorców możliwość dowozu i serwowania pieczeni w miejscu wskazanym przez klienta.
Wolicie nabiał od produktów mięsnych? Spróbujcie produktów mlecznych
z Serowarni Rzemieślniczej Ser-Oka (ul. Piłsudzkiego 8, Świebodzin). Z pewnością będziecie zadowoleni ze smaku wytwarzanych w niej serów.
Czas na leśną przygodę!
Udajmy się teraz do lasu. Nie, nie na grzyby. Do klubu! Leśnego Klubu Kolacyjnego (Zamęt 1, Łagów Lubuski). To cudowne miejsce w samym sercu lasu, w którym możemy wspólnie z najbliższymi udać się na posiłek. Wcześniej prosimy jednak o kontakt z samym ,,klubem” – namiary znajdziecie w Nawigatorze Lubuskim, który zaprowadzi Was na wspaniałą leśną przygodę.
Coś dla oka
Wróciliście z lasu? Mamy nadzieję, że było wspaniale i wracacie z dużą ilością niesamowitych wrażeń. Może oprócz wspaniałych wspomnień macie ochotę na namacalne pamiątki? Takie znajdziecie u świebodzińskich rękodzielników!
W Świebodzinie Pani Anna Krawczyk tworzy wspaniałe łapacze snów, które udekorują Wasze wnętrza (a może też sprawią, że wspomnienia pozostaną
z Wami na dłużej?), z kolei w Lubrzy powstaje cudowne rękodzieło (nie tylko w formie aniołów) – Luboskie Anioły. Namiarów szukajcie w Nawigatorze. Zapoznajcie się z dziełami rękodzielniczek online, ponieważ możecie je zakupić np. wysyłkowo.
Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z wyżej wymienionymi miejscami w celu rezerwacji terminu, bądź uzyskaniu informacji o aktualnej ofercie. Wszystkie namiary znajdą Państwo w publikacji Nawigator Lubuski!
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Zobaczcie mapę w wersji online http://www.lcpr.pl/nawigator
Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.
Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.
Artykuł oraz materiały graficzne: Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego