Trasa nr 1: Baba Jaga
Pętla duża: Lubniewice – Jarnatów – Miechów - polana „Uroczysko” - Sobieraj - Lubniewice – 20 km
Pętla mała: Lubniewice – Jarnatów – Sobieraj – Lubniewice - 11,4 km
Kolor szlaku - zielony
rodzaj trasy - historyczno-przyrodnicza
stopień trudności - trasa trudna
Trasa bardzo malownicza poprowadzona przez najatrakcyjniejsze pod względem kulturowym i przyrodniczym zakątki Pojezierza Lubniewicko-Sulęcińskiego. Początkowo szlak prowadzi brzegiem jeziora Lubiąż wzdłuż tzw. ścieżki dydaktycznej, następnie skręca na zachód w kierunku miejscowości Jarnatów. Tutaj trasa poprowadzona jest w dwóch wariantach: krótszym do miejscowości Sobieraj i dłuższym przez Miechów, Żubrów, „Uroczysko Lubniewsko” do wsi Sobieraj, gdzie pętla duża łączy się z małą. Dalej trasa wiedzie wzdłuż wąwozu Sobierajskiego, a następnie brzegiem jeziora Lubniewsko.
Atrakcje na szlaku: zabytkowa aleja dębów, założenia folwarczne z XVIII wiecznym pałacem i parkiem, zabytkowy grób rodziny von Waldow w miejscowości Jarnatów, zabytkowy ośmioboczny kościół w Żubrowie, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”, jezioro Lubiąż, Jezioro Lubniewsko, zabytkowa aleja klonowa w Sobieraju.
Trasa bardzo malownicza poprowadzona przez najatrakcyjniejsze pod względem kulturowym i przyrodniczym zakątki Pojezierza Lubniewicko-Sulęcińskiego. Trasa zaczyna się w Lubniewicach przy pętli Szlaków Turystycznych (żółty pieszy-E11, czerwony pieszy, niebieski pieszy) obok wiaduktu po nieczynnej kolei, przy północnym krańcu jeziora Lubniewsko. Początkowo szlak prowadzi wzdłuż szlaku pieszego czerwonego oraz tzw. ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez Nadleśnictwo Lubniewice, następnie skręca na zachód w kierunku miejscowości Jarnatów. Dochodzimy do zabytkowej alei dębów, gdzie trasa łączy się z czerwonym szlakiem rowerowym. Mijamy zabytkowe założenia folwarczne z XVIII wiecznym pałacem i parkiem, następnie mijamy kościół i kierujemy się do skrzyżowania szlaków rowerowych (czerwonego i niebieskiego). Dochodzimy do cmentarza, na którym znajdziemy zabytkowy grób rodziny von Waldow. (W tym miejscu możemy skrócić sobie trasę kierując się małouczęszczaną drogą asfaltową do miejscowości Sobieraj - tutaj pętla mała i pętla duża łączą się)
Obok cmentarza skręcamy na zachód i dochodzimy do miejscowości Miechów, gdzie do zobaczenia jest zabytkowy kościółek. Skręcamy na wschód, a następnie na południe i docieramy do Miejscowości Żubrów. W Żubrowie kierujemy się na północny-wschód i dochodzimy do polany, na której znajduje się szereg wiat rekreacyjnych oraz miejsca wyznaczone na rozpalenie ogniska-można tutaj wypocząć po długim marszu. Z polany skręcamy na północ i kierujemy się wzdłuż zielonego szlaku rowerowego. Po prawej stronie mijamy wieżę widokową, z której roztacza się panorama na Jezioro Lubniewsko. Kierując się na północ dochodzimy do miejscowości Sobieraj (tutaj łączy się pętla mała z pętlą dużą), następnie skręcając na wschód i idąc wzdłuż zabytkowej alei klonowej docieramy do Wąwozu Sobierajskiego. Schodzimy wzdłuż wąwozu dosyć stromym zboczem w kierunku Jeziora Lubniewsko. Nad brzegiem jeziora skręcamy w kierunku północnym i dalej już wzdłuż szlaku niebieskiego pieszego wracamy do Lubniewic do pętli szlaków turystycznych (miejsca, w którym początek bierze nasza trasa).
Trasa nr 2: Czart
Pętla duża: Glisno-Stary Nasyp-Wędrzyn-Dolina Czerwonego Potoku-Glisno-14,6 km
Pętla mała: Glisno-Stary Nasyp –Glisno – 5,4 km
Kolor szlaku - czerwony
rodzaj trasy - przyrodnicza
stopień trudności - trasa łatwa
Szlak swój początek bierze w miejscowości Glisno przy trasie wojewódzkiej 136. Początkowo biegnie wzdłuż starego nasypu kolejowego, przecina Dolinę Stawki, a następnie wąwóz Potoku Pod Grodziskiem. Szlak wiedzie do skrzyżowania ze szlakami żółtym rowerowym i czarnym rowerowym. (W tym miejscu możemy skrócić sobie trasę odbijając na północny-zachód wzdłuż szlaku czarnego rowerowego. Na skrzyżowaniu ze szlakiem żółtym pieszym dochodzimy do pętli dużej). Szlak dalej prowadzi obok jeziora Postomsko do Miejscowości Wędrzyn. Z Wędrzyna szlak prowadzi przez bardzo urozmaicony krajobrazowo obszar wzgórz polodowcowych wzdłuż Doliny Czerwonego Potoku, a następnie Starą Gliśnieńską Drogą do samego Glisna.
Atrakcje na szlaku: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”, jezioro Postomsko, Jezioro Lubniewsko, Wzgórza Wędrzyńskie, Dolina Czerwonego Potoku, Stary Nasyp Kolejowy
Trasa typowo terenowa. Swój początek bierze w miejscowości Glisno przy trasie wojewódzkiej 136. Początkowo biegnie drogą osiedlową wzdłuż szlaku żółtego pieszego. Dochodzi do starego nasypu kolejowego, przecina Dolinę Stawki, a następnie wąwóz Potoku Pod Grodziskiem. Szlak wiedzie do skrzyżowania ze szlakami żółtym rowerowym i czarnym rowerowym. (W tym miejscu możemy skrócić sobie trasę odbijając na północny-zachód wzdłuż szlaku czarnego rowerowego. Na skrzyżowaniu ze szlakiem żółtym pieszym dochodzimy do pętli dużej). Szlak wiedzie dalej wzdłuż szlaku żółtego rowerowego i czarnego rowerowego, a następnie odbija na południe wzdłuż szlaku żółtego pieszego i prowadzi obok jeziora Postomsko do Miejscowości Wędrzyn. Z Wędrzyna szlak wiedzie na zachód, a następnie na północ i prowadzi przez bardzo urozmaicony krajobrazowo obszar wzgórz polodowcowych wzdłuż Doliny Czerwonego Potoku (równolegle do szlaku czerwonego pieszego i czerwonego rowerowego). Dalej szlak poprowadzony jest wzdłuż szlaku niebieskiego rowerowego, a potem żółtego pieszego, aż do wiaduktu po torami nieczynnej linii kolejowej.
Trasa nr 3 – Diablica
Pętla duża: Lubniewice (Rynek) - Jez. Krajnik - Os. Suszyce – Leśniczówka – Jez. Śmierdzące – Ośrodek Wypoczynkowy Master - Lubniewice (Rynek) - 9 km
Pętla mała: Lubniewice (Rynek) - Jez. Krajnik- Os. Suszyce-Lubniewice (Rynek)- 5 km
Kolor szlaku - żółty
rodzaj trasy - przyrodnicza
stopień trudności - trasa łatwa
Trasa prowadzi z lubniewickiego Rynku wokół jeziora Krajnik. Na os. Suszyce szlak przecina drogę asfaltową na Osiecko. Tutaj trasa poprowadzona jest w dwóch wariantach: krótszym - asfaltem na zachód do centrum Lubniewic i dłuższym - przez jezioro Śmierdzące do Lubniewic. Pętla duża prowadzi dalej wśród licznych rozlewisk i ciekawych zbiorowisk roślinnych. Po dojściu do lasu trasa poprowadzona jest wzdłuż malowniczego wąwozu, w dolinie którego płynie niewielki strumyk. Po minięciu jeziora „Śmierdzące” szlak wiedzie do Lubniewic. Dalej szlak prowadzi drewnianą kładką położoną między dwoma zamkami, a następnie promenadą wzdłuż jeziora Lubiąż, którą dotrzeć można do samego Rynku.
Atrakcje na szlaku: zabytkowy kościół w Lubniewicach, jezioro Krajnik, rzeka Lubniewka, jezioro Lubiąż, Zamek Nowy i Zamek Stary w Lubniewicach
Trasę zaczynamy na lubniewickim Rynku, z którego schodzimy na południowy-wschód w stronę jeziora Krajnik i kierujemy się na południe wzdłuż jeziora – (ul. Ogrodowa, ul. Strzelecka). Następnie odbijamy na wschód w stronę Plaży kasztanowej, a następnie w kierunku os. Suszyce, mijając po drodze wlot do wąwozu (do zobaczenia głaz narzutowy w głębi wąwozu). Dochodzimy do drogi asfaltowej na os. Suszyce. (Tutaj trasa poprowadzona jest w dwóch wariantach: krótszym asfaltem na zachód do centrum Lubniewic i dłuższym przez jezioro Śmierdzące do Lubniewic, gdzie pętla duża łączy się z małą.) Kierujemy się na wschód drogą asfaltową (kierunek na Osiecko), odbijamy w lewo, dalej przechodzimy przez górkę, z której roztacza się malowniczy widok na panoramę miasta. Po dojściu do lasu schodzimy wzdłuż wąwozu, w dolinie którego płynie niewielki strumyk. Dalej idziemy wzdłuż stawów zasilanych w/w strumyczkiem. Przechodzimy przez mostek na rzeczce Lubniewce, mijamy leśniczówkę, skręcamy ostro w kierunku zachodnim i przechodzimy koło rozlewisk. Tutaj możemy obserwować wynik działalności bobrów - żeremie bobrowe. Dalej mijamy ciekawe stanowiska olsów. Skręcamy na południe i kierujemy się w stronę jeziora „Śmierdzące”. Idziemy wzdłuż jeziora od strony północno-wschodniej i następnie kierujemy się na południowy-wschód. Wychodzimy leśną ścieżką obok Ośrodka Wypoczynkowego MASTER. Kierujemy się na ul. Zamkową, wchodzimy na teren parku otaczający Nowy Zamek. Przechodzimy przez drewniany most między dwoma Zamkami, dalej promenadą wzdłuż jeziora Lubiąż i wychodzimy na wysokości Rynku.
Opracowała: Edyta Suszek-Kluszczyk
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego