CZAS NA REGION LUBUSKI - Iłowa

Polski

Gmina Iłowa położona jest w zachodniej części powiatu żagańskiego, w południowej części województwa lubuskiego. Geograficznie gmina należy do Niziny Śląskiej, położonej wśród Borów Dolnośląskich, nad dopływami Bobru: Czerna Mała i Czerna Wielka. Blisko 70% powierzchni gminy zajmują lasy. Bardzo dobrą dostępność komunikacyjną zapewnia przebiegająca przez gminę autostrada A18 oraz trasa kolejowa Zielona Góra - Żary - Węgliniec - Lubań.

Pałac w Iłowej

Wjeżdżając na teren zespołu parkowego nie sposób nie zauważyć pięknej bramy o konstrukcji drewnianej. W parku, przez który przepływa rzeka Czerna Mała, uwagę od razu przykuwa dwuskrzydłowy pałac, zbudowany w epoce renesansu i baroku. Na przełomie XIX i XX wieku obiekt został wzbogacony m.in. o wieżę i tarasy. Inicjatorem zmian był ówczesny właściciel, hrabia Fryderyk von Hochberg Fürstenstein. Zainspirowany sztuką japońską, wprowadził do architektury i wystroju pałacu elementy sztuki orientalnej. Podobnie jak Fryderyk von Promnitz, hrabia von Hochberg Fürstenstein był również wielkim miłośnikiem psów - wybudował dla nich tor wyścigowy oraz cmentarz z epitafiami. Dziś w budynku mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Park dworski

Park to nie tylko urokliwe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Romantyczna sceneria stanowi doskonałe tło dla sesji zdjęciowych. W starszej części znajdują się ogrody angielski i francuski.

Pierwszy w Europie ogród japoński

ogród chiński

Jankowa Żagańska: najstarszy węzeł kolejowy w województwie

Jankowa Żagańska: wieża ciśnień

więcej na www.ilowa.pl

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego