Zmiany w Polskim Bonie Turystycznym-przedsiębiorcy i beneficjenci mogą więcej

Za sprawą ostatnich zmian w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym poszerzyła się liczba aktywności, w których można uczestniczyć płacąc bonem. Tym samym wydłużyła się też lista podmiotów turystycznych, które skorzystają z tej formy wsparcia branży turystycznej. W pierwszych miesiącach po wprowadzeniu Polskiego Bonu Turystycznego (w sierpniu 2020 r.) beneficjenci mogli korzystać z przyznanych środków płacąc za nocleg w obiektach turystycznych lub imprezę turystyczną z co najmniej jednym noclegiem. Nowelizacja ustawy z początku tego roku wprowadziła znaczącą zmianę. Obecnie bonem można płacić również za jednodniowe wycieczki, bez noclegu, obsługiwane przez organizatorów turystycznych, pod warunkiem, że w ramach wycieczki jej organizator oferuje co najmniej dwie różne usługi, mogą to być np. przejazd autokarem i wizyta w muzeum albo usługa oprowadzania przez przewodnika i rejs statkiem.

Organizatorem turystyki, u którego można płacić bonem, jest  przedsiębiorca turystyczny, który tworzy i sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne, bezpośrednio, za pośrednictwem innego przedsiębiorcy turystycznego lub wspólnie z nim.

W praktyce oznacza to, że same szkoły czy ośrodki kultury organizujące różnego rodzaju wyjazdy czy wycieczki dla dzieci i młodzieży nie mogą przyjmować płatności bonem, ponieważ w tym celu trzeba mieć zarejestrowaną działalność z zakresu usług turystycznych. Mogą one jednak skorzystać z usług organizatora turystyki, który takie płatności przyjmuje. Podobnie jest w przypadku przewodników turystycznych, którzy, aby móc otrzymywać za swoje usługi płatność Polskim Bonem Turystycznym muszą nawiązać współpracę z organizatorem turystyki, który jest w stanie zaproponować pakiet minimum dwóch usług.

Możliwych połączeń atrakcji i usług jest niemal nieograniczona ilość - nowelizacja zakłada, że organizatorzy turystyki i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie konstruować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodników, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii, skansenów, rejsy statkami, zajęcia rekreacyjne oraz inne aktywności turystyczne i sportowe. Dzięki wprowadzonym zmianom program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży: wycieczek szkolnych, zielonych szkół, półkolonii i obozów.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego