Lubuskie Muzeum Wojskowe

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie to jedyna placówka muzealna o profilu historyczno-wojskowym w województwie lubuskim. Muzeum gromadzi i udostępnia zwiedzającym muzealia związane z wojskowością od czasów średniowiecznych do współczesności. Muzeum powstało jako samodzielna placówka w 1985 roku. Chlubą muzeum jest plenerowa kolekcja ciężkiego sprzętu wojskowego oraz statków powietrznych (około 150 eksponatów – to druga tak cenna kolekcja muzealnego sprzętu wojskowego w Polsce po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) eksponowana w zabytkowym parku (jedyna taka sytuacja w Polsce). Oprócz tego posiadamy wiele unikalnych eksponatów (jak choćby unikalny pistolet maszynowy „Błyskawica” w siedzibie muzeum - zabytkowym klasycystycznym dworze z początku XIX wieku. Muzeum  oferuje kompleksową usługę w postaci zwiedzania ekspozycji stałej plenerowej oraz pawilonowej (w pawilonie zgromadzone są najcenniejsze eksponaty związane z II wojną światową).Muzeum organizuje wiele bardzo popularnych  imprez plenerowych: Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego, Rowerowy Rajd Niepodległości związany z obchodami Dnia Odzyskania Niepodległości, Noc Muzeów, Majówka w Muzeum, które gromadzą kila tysięcy gości. Od kilku lat staramy się „ożywić” ekspozycję poprzez uruchomienie naszych eksponatów. Do tej pory uruchomiliśmy: czołg T-72, wyrzutnie rakiet i stację radarową KRUG, transporter opancerzony BTR 152, samochód UAZ-469B, motocykl K-750, które uatrakcyjniają nasze imprez
Muzeum planuje zmodernizować kolejny fragment ekspozycji stałej na bardziej nowoczesną i interaktywną. Chcemy także w dalszym ciągu uruchamiać pojazdów wojskowych znajdujących się na ekspozycji plenerowej. Muzeum posiada pozwolenie budowlane na drugi etap renowacji zabytkowej siedziby (w pierwszym etapie wymieniono stolarkę drzwiową i okienną oraz wymieniono pokrycie dachu) drugi etap zakłada  odnowienie elewacji budynku i odtworzenie pierwotnej kolorystyki. Muzeum planuje również wymianę centralnego ogrzewania na odnawialne źródła energii (pompa ciepła. W bieżącym roku dzięki dofinansowaniu z lokalnej grupy działania Między Odrą a Bobrem doposażymy mała infrastrukturę wokół muzeum (ławostoły, leżaki namiot ekspozycyjny, podest do zwiedzania samolotu. Chcielibyśmy również zadaszyć najcenniejsze eksponaty plenerowe w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi. W przyszłości chcielibyśmy zagospodarować muzealny staw tak aby nasi najmłodsi zwiedzający mogli korzystać z dodatkowej atrakcji w postaci sterowania modelami miniaturowych statków pływających.
Muzeum zgromadziło znaczna ilość eksponatów związanych z historią wojskowości, które od ubiegłego roku eksponowane są na zmodernizowanej wystawie „Żołnierz Polski 1914-1945” ukazującej działania polskiego żołnierza w sposób bardziej atrakcyjny i  multimedialny, można również wysłuchać wspomnień naszych bohaterów. Do naszych zwiedzających skierowane są oferty specjalne dla grup, które mogą spędzić kilka godzin na poznawaniu naszej historii w sposób atrakcyjny (możliwość wejścia do czołgu samolotu, śmigłowca, wyrzutni rakiet, możliwość przejażdżki transporterem opancerzonym). Oferujemy także miejsce biwakowe z możliwością rozpalenia ogniska i  biwakowania pod zadaszeniem. Dzieci mogą skorzystać ze skansenu fortyfikacyjnego. Kilka razy w roku organizujemy pikniki z rekonstrukcjami wydarzeń historycznych, przejazdami czołgów transporterów, oraz replik pojazdów z II wojny światowej. Z okazji 11 Listopada organizujemy Rowerowy Rajd Niepodległości z Zielonej Góry do Drzonowa połączony z uroczystymi obchodami tego Święta w Muzeum. Muzeum jest czynne w okresie szczytu turystycznego sześć dni w tygodniu, w dwa dni również w godzinach popołudniowych.
Poprzez stworzenie ofert specjalnych skierowanych do określonych grup odbiorców otworzyliśmy się na liczne grupy zorganizowane, które bardzo chętnie korzystają z możliwości ciekawego spędzenia czasu wolnego w naszej placówce. W muzeum istnieje możliwość zorganizowania „urodzin” czy też spotkania integracyjnego w każdy dzień tygodnia do późnych godzin wieczornych. Organizowane od kilku lat imprezy plenerowy na dobre wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych województwa lubuskiego i w Noc Muzeów, Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, Święto Odzyskania Niepodległości 11 listopada przyciągają do nas gości z całego województwa.. W muzeum istnieje również możliwość wypożyczenia uruchomionych pojazdów na imprezy czy też do powstających filmów.

Lubuskie Muzeum Wojskowe jest jednym z elementów Lubuskiego szlaku i militariów i fortyfikacji wpisanego jako produkt wizerunkowy do Programu Rozwoju Turystyki Lubuskiej do 2020 r. Jesteśmy jednym z głównych organizatorów cyklicznych imprez militarnych wg przewodników wydawanych przez urząd marszałkowski. Dzięki dostosowaniu muzeum dla osób niepełnosprawnych znależliśmy się także w przewodniku "Lubuska Turystyka bez barier" wydanym przez Lubuską Organizację Turystyczną. w 2017 roku. Muzeum jest członkiem założycielem „Klastra Turystyki Historycznej”.
To nowy  polsko-niemiecki klaster o turystyce historycznej w polsko-brandenburskim obszarze granicznym powstaje w ramach projektu „EuRegioNet – Internacjonalizacja Sieci i Klastrów”, który realizują: Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr” wraz z Lubuską Organizacją Pracodawców w Gorzowie Wlkp., Centrum Biznesu i Innowacji we Frankfurcie nad Odrą i Centrum Innowacji i Technologii w Forst..
 

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze
Piotr Dziedzic
dyrektor@muzeum.drzonow.eu
602390464
66-008 Drzonów
Drzonów 54
 

Lokalizacja: 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego